6 kwietnia 2017
Make Russia great again: czy kryzys Zachodu opłaca się Rosji?

  • Otwarta Europa

W 2017 roku mija sto lat od rosyjskich rewolucji – lutowej i październikowej, które zapisały się na kartach historii Rosji i całego świata. Obecnie sytuacja w Rosji wydaje się względnie przewidywalna. Tymczasem niepokój i poczucie niestabilności zagościły dziś w świecie Zachodu. Podczas debaty Make Russia great again: czy kryzys Zachodu opłaca się Rosji? zastanawialiśmy się nad charakterem współczesnych zmian na Zachodzie oraz ich implikacjach dla Rosji.

W spotkaniu, moderowanym przez Katarzynę Pełczyńską-Nałęcz, dyrektorkę programu Otwarta Europa, wzięli udział:

Aleksiej Czadajew – wykładowca Rosyjskiej Akademii Gospodarki Narodowej i Służby Państwowej przy Prezydencie Rosji
Paweł Puczkow – współpracownik Aleksieja Nawalnego
Jekaterina Romanowa – ekonomistka

Debata odbyła się w ramach X spotkania Klubu PL_RU.

Zapis wideo debaty po polsku:

Zapis wideo debaty po rosyjsku:

Tezy:
  • Jaki jest charakter obecnych „rewolucji” w świecie Zachodu? Czy są antysystemowe, antydemokratyczne a może konserwatywne?
  • Jaki jest stosunek społeczny do tych „rewolucji”? A jaki do zmiany w ogóle? Na ile zachowawcze jest w tym względzie rosyjskie społeczeństwo?
  • Czy zachodnie „rewolucje” są szansą czy zagrożeniem dla Rosji? Czy antysystemowość Donalda Trumpa niepokoi Rosjan? Jak Rosjanie widzą swoje miejsce w nowym porządku świata?
  • Czy można powiedzieć, że Rosja wyprzedziła Zachód i „nadaje ton” konserwatywnych (populistycznych?) przemian? Czy Rosja i Władimir Putin są wzorem dla wielu liderów?

Noty o panelistach:

Aleksiej Czadajew (ur. 1978) – kulturoznawca, dziennikarz. Założyciel i dyrektor ośrodka analitycznego „Region Moskiewski”, były współpracownik Borysa Niemcowa. W latach 2000-2001 redagował antyputinowski portal „dutyj.Pu”, w 2006 roku opublikował książkę Putin. Jego ideologia. W 2009 roku współtwórca Centrum Inicjatyw Modernizacyjnych przy partii Jedna Rosja – później kierownik centralnej komisji wykonawczej tej partii. W roku 2012 opuścił ją z powodu niezgody na libijską politykę Dmitrija Miedwiediewa. Obecnie wykładowca Rosyjskiej Akademii Gospodarki Narodowej i Służby Państwowej przy Prezydencie Rosji.

 

Paweł Puczkow (ur. 1985) – historyk, doktor. Wykładowca wizytujący Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego im. M. Łomonosowa. Redaktor książki „Michnik-Nawalny. Dialogi”, współautor programu Partii Postępu (Partija Progressa) w obszarze edukacji.
Jekaterina Romanowa (ur. 1978) – ekonomistka, doktor, wykładowczyni na Uniwersytecie im. Łomonosowa, adiunktka w Instytucie Europy RAN. Specjalizuje się w rozwoju innowacyjnym, geografii społeczno-ekonomicznej, ekonomii Niemiec i pozostałych krajów europejskich, procesach integracji UE, polityce regionalnej, rozwoju innowacyjnym i współpracy rosyjsko-niemieckiej.