03.04.2018

Jak zostać samorządowcem?

Fundacja im. Stefana Batorego opublikowała „Poradnik kandydatki i kandydata w wyborach samorządowych 2018 roku”, który ma pomóc w przygotowaniu się do nadchodzących wyborów samorządowych lokalnym działaczom i działaczkom. Eksperci Fundacji podpowiadają kto jest uprawniony do kandydowania, jak założyć komitet wyborczy i jak prowadzić kampanię.

Z myślą o osobach, które działają w społecznościach lokalnych i chciałyby kandydować, ale nie
mają doświadczenia w korzystaniu z biernego prawa wyborczego i nie znają przepisów znowelizowanego Kodeksu wyborczego, Fundacja przygotowała przystępny poradnik. Przyszli kandydaci i kandydatki dowiedzą się z niego o czym powinni pamiętać chcąc walczyć o mandat.

W poradniku znajdą informacje o:

– ordynacji wyborczej w okręgach jednomandatowych i wielomandatowych; do rad gmin,  powiatów
i sejmików wojewódzkich, a także na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta
– sposobu przeliczania głosów na mandaty,
– tworzenia komitetów wyborczych,
– zgłaszania kandydatów i kandydatek,
– reguł kampanii wyborczej, w tym jej finansowania.

Skupiliśmy się przede wszystkim na poradach dla komitetów wyborczych organizacji społecznych i wyborców. Dlaczego? Wybory samorządowe to doskonała okazja dla lokalnych aktywistów i aktywistek, by wziąć sprawy w swoje ręce. Wiemy, że jest wśród nich duże zainteresowanie kandydowaniem i gotowość do brania współodpowiedzialności za losy lokalnych wspólnot, Natomiast brakuje wiedzy o procedurach i regułach jakimi rządzą się wybory. Chcemy im pomóc, bo nie mają za sobą wsparcia eksperckiego silnych organizacji partyjnych – wyjaśnia Katarzyna Rakowska z akcji Masz Głos, Fundacji im. Stefana Batorego.

Prezes Rady Ministrów ogłosi zarządzenie w sprawie wyborów między 16 lipca a 16 sierpnia 2018, wówczas poznamy datę wyborów. Od tego momentu możliwe będzie tworzenie komitetów wyborczych, zgłaszanie list kandydatek i kandydatów oraz prowadzenie kampanii wyborczej.

Do pobrania:

Poradnik kandydatki i kandydata w wyborach samorządowych 2018 roku
Infografika: Komitety wyborcze
Infografika: Listy kandydatów
Infografika: Ważne terminy

Materiały dostępne są również na stronie www.maszglos.pl prowadzonej przez Fundację im. Stefana Batorego.

Więcej informacji:
Katarzyna Rakowska
Fundacja im.Stefana Batorego
22 536 02 31
[email protected]