Nagroda im. Marcina Króla

Nagroda im. Marcina Króla 2022

Nagrodę im. Marcina Króla za najlepszą opublikowaną w 2021 roku polską książkę z dziedziny historii idei i badań nad przyszłością, filozofii i myśli społecznej i politycznej, refleksji nad cywilizacją i kulturą otrzymał „Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością” autorstwa Rafała Matyi opublikowana przez wydawnictwo Karakter.

Rafał Matyja, Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością, Karakter

Matyja rozumie potrzebę wielkich narracji, mitów, emocji, ale widząc ich niszczycielskie dla wspólnoty politycznej skutki przedstawia coś, co łączy, bo nie dotyczy sporu klasyków i romantyków, romantyków i pozytywistów, endeków i sanatorów, PiS-owców i anty-PiS-owców. Łączy ich, przynajmniej potencjalnie, chęć życia w dobrze urządzonej codzienności przyzwoicie działających instytucji i usług publicznych.

Do finału Nagrody im. Marcina Króla nominowane były także książki:

Marek Cichocki, Początek końca historii. Tradycje polityczne w XIX wieku, Państwowy Instytut Wydawniczy

Bohaterami książki Marka Cichockiego są nie tylko postacie takie, jak Adam Jerzy Czartoryski, Klemens von Metternich, Julian Ursyn Niemcewicz czy Alexis de Tocqueville, ale także ścierające się idee. Cichocki podejmuje dylematy i spory dziewiętnastowiecznych myślicieli, aby porozmawiać o współczesności i dogłębnie zrozumieć obecny czas przełomu. Tytułowy „początek końca historii” to więc tylko pretekst, by otworzyć dyskusję o kolejnym nowym początku.

Jan Tokarski, Czy liberalizm umarł?, Znak

Książka wyrasta z politycznego i społecznego kryzysu, który wymusza ponowne zdefiniowanie i samookreślenie różnych dróg refleksji o świecie. Tokarski broni sensowności kierunku liberalnego, ale już nie każdej drogi, którą liberałowie mogą wybrać i zaprasza do rozmowy w duchu Leszka Kołakowskiego i Marcina Króla, którzy chcieli prowokować spotkania konserwatystów, liberałów i socjalistów.

Kacper Pobłocki, Chamstwo, Wydawnictwo Czarne

W świecie idei nie ma nic bardziej politycznego niż praca nad pamięcią zbiorową – interpretacją polskich zmagań z historią poprzez literaturę. Kacper Pobłocki rzuca nowe światło na zmitologizowaną opowieść o czasach Rzeczpospolitej szlacheckiej. Nie boi się stawiać trudnych pytań dotyczących chłopskiego niewolnictwa, obrazowo ukazuje krwawą przemoc panów i odważnie kreśli historię polskiego patriarchatu, dowodząc, że w tym splocie klasowych podziałów, okrucieństwa i wyzysku zaklęta jest nasza „ojczyzna pańszczyzna”.

Piotr Witwicki, Znikająca Polska, Zysk i S-ka

Książka to osobiste świadectwo transformacji demokratycznej w rodzinnym mieście Piotra Witwickiego – Włocławku. Transformacja ta w polskiej debacie publicznej jest przedstawiana w sposób dość uproszczony, albo jako pasmo sukcesów, albo jako pasmo złych, neoliberalnych decyzji, prowadzących do zbiorowej traumy. Piotr Witwicki napisał książkę o charakterze ideowym, prezentując przemiany lat 90. z punktu widzenia pokolenia „dzieci transformacji”.

Autora książki-laureatki poznaliśmy 26 maja 2022.
Wręczeniu Nagrody towarzyszyła debata „Rozum wobec wojny” z udziałem:

– Laureat Nagrody Marcina Króla 2022: Rafał Matyja
– Mykoła Riabczuk – pisarz, publicysta, politolog, honorowy prezes ukraińskiego PEN Clubu
– Patrycja Sasnal – politolożka, filozofka, kierowniczka Biura Badań i Analiz Polskiego Instytut Studiów Międzynarodowych
Prowadzenie: Anna Materska-Sosnowska (członkini Zarządu Fundacji Batorego, wykładowczyni na Uniwersytecie Warszawskim).

 

„Jesteśmy w stanie przełamać fatum zacofania i inteligentnie rozegrać odziedziczoną półperyferyjność. I jesteśmy na tyle sprawni kulturowo, aby zrobić to, nie powtarzając krzepiących bajek o Międzymorzu, nie wierząc ani w gierkowską ‘drugą Polskę’, ani w zaklęcia o ‘wstawaniu z kolan’. To są narracje drugiej świeżości i niskich intelektualnie lotów.” – mówiła podczas laudacji Agata Bielik-Robson. Całość do przeczytania na wyborcza.pl.


Zgodnie z Regulaminem Nagrody im. Marcina Króla książki-finalistki zostały wybrane spośród tytułów nominowanych do Nagrody przez grono osób nominujących, zaproszonych przez Zarząd Fundacji Batorego. W gronie tym znaleźli się: dr Magdalena Baran (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Liberté!), Edwin Bendyk (prezes Fundacji im. Stefana Batorego), dr hab. Monika Bobako (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), dr Elżbieta Ciżewska-Martyńska (Uniwersytet Warszawski), dr hab. Michał Krzykawski (Uniwersytet Śląski w Katowicach), prof. dr hab. Leszek T. Koczanowicz (Uniwersytet SWPS), prof. dr hab. Małgorzata Kowalska (Uniwersytet w Białymstoku), Małgorzata Łukasiewicz (tłumaczka tekstów literackich i filozoficznych, eseistka, krytyczka literacka), Wojciech Przybylski (Res Publica Nowa), Michał Sutowski (Krytyka Polityczna), dr hab. Karolina Wigura (Uniwersytet Warszawski, Kultura Liberalna),  dr hab. Artur Wołek (Akademia Ignatianum w Krakowie).

Do Nagrody zgłoszone zostały następujące książki wydane w 2021 roku:

 • Piotr Augustyniak, Jezus Niechrystus, Słowo/obraz terytoria
 • Jacek Bartosiak, Piotr Zychowicz, Nadchodzi III wojna światowa, Rebis
 • Marek Cichocki, Początek końca historii. Tradycje polityczne w XIX wieku, Państwowy Instytut Wydawniczy
 • Artur Domosławski, 21 scen z życia Zygmunta Baumana, Wielka Litera
 • Aleksander Hall, Anatomia władzy i nowa prawica, Znak
 • Andrzej Krawczyk, Czyja jest Bośnia? Krótka historia kraju trzech narodów, Znak Horyzont
 • Rafał Matyja, Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością, Karakter
 • Jan Tokarski, Czy liberalizm umarł?, Znak
 • Łukasz Moll, Nomadyczna Europa. Poststrukturalistyczne granice europejskiego uniwersalizmu, Wydawnictwo Naukowe UMK
 • Kacper Pobłocki, Chamstwo, Wydawnictwo Czarne
 • Michał Stambulski, Wiadomość do cesarza. Pojęcie prawa w teorii analitycznej i postanalitycznej, Scholar
 • Mikołaj Ratajczak, Forma życia i dobro wspólne. Geneza i aktualność współczesnej włoskiej filozofii politycznej, Wydawnictwo Instytutu Badań Literackich PAN
 • Michał Siermiński, Pęknięta Solidarność. Inteligencja opozycyjna a robotnicy 1964-1981, Instytut Wydawniczy Książka i Prasa
 • Tomasz Stawiszyński, Ucieczka od bezradności, Znak litera nova
 • Przemysław Wielgosz, Gra w rasy. Jak kapitalizm dzieli, by rządzić, Karakter
 • Piotr Witwicki, Znikająca Polska, Zysk i S-ka
 • Antologia polskiej literatury queer, Alessandro Amenta, Tomasz Kaliściak, Błażej Warkocki (wstęp, wybór, opracowanie), Wydawnictwo Krytyki Politycznej.

Marcin Król (1944-2020) był filozofem polityki, historykiem idei oraz wieloletnim przewodniczącym Rady Fundacji im. Stefana Batorego.