im. Beaty Pawlak

Fundusz utworzony w 2003 roku z darowizny w wysokości 99 390,69 zł zapisanej w testamencie przez Beatę Pawlak – dziennikarkę i pisarkę, która zginęła w zamachu terrorystycznym na indonezyjskiej wyspie Bali 12 października 2002 roku. Fundusz zasilany jest z dochodów z inwestowania powierzonych środków oraz z darowizn osób prywatnych i wpłat 1% podatku dochodowego.

Ze środków Funduszu – zgodnie z życzeniem Ofiarodawczyni – ustanowiona została doroczna nagroda Jej imienia dla autorów najlepszych publikacji (książek i artykułów) na temat innych kultur, religii i cywilizacji. Na nagrodę przeznaczana jest corocznie kwota 10 000 zł. W 2006 roku nagrodę ufundował Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, a w 2008 roku – Agora S.A.

Nagrodę im. Beaty Pawlak przyznaje Kapituła w składzie: Urszula Doroszewska (ambasador RP w Gruzji), Wojciech Jagielski („Gazeta Wyborcza”), Piotr Kłodkowski (ambasador RP w Indiach), Maria Kruczkowska („Gazeta Wyborcza”), Antoni Rogala (przedstawiciel rodziny) – sekretarz, Olga Stanisławska (publicystka), Adam Szostkiewicz („Polityka”) – przewodniczący, Wojciech Tochman (reporter), Joanna Załuska (Fundacja im. Stefana Batorego), Wojciech Załuska (Katolicka Agencja Informacyjna).

Kandydatów do nagrody – wybranych spośród autorów tekstów opublikowanych między czerwcem roku poprzedniego a majem roku, w którym nagroda jest przyznawana – zgłaszają członkowie Kapituły oraz tzw. nominatorzy: Max Cegielski (laureat Nagrody 2009), Krzysztof Czyżewski (Fundacja Pogranicze), Konstanty Gebert (publicysta "Gazety Wyborczej"), Piotr Kosiewski (Fundacja im. Stefana Batorego), Mariusz Szczygieł (laureat Nagrody w 2007).

Wręczeniu nagrody towarzyszy zwykle wystawa zdjęć oraz dyskusja panelowa na tematy związane ze współistnieniem i porozumiewaniem się kultur i cywilizacji.


Copyright © Fundacja Batorego
Drukuj stronę
Do góry