Wybory 2018 – co już wiemy?

24 października (wtorek), w godz. 15.00–17.00
Warszawa, ul. Sapieżyńska 10a

Zapraszamy do udziału w dyskusji publicznej "Wybory 2018 – co już wiemy?". Spotkanie odbędzie się 24 października (środa), w godz. 15.00-17.00 w siedzibie Fundacji (Warszawa, ul. Sapieżyńska 10a, sala konferencyjna im. Jerzego Turowicza).

Spotkanie będzie się składało z dwóch części. W pierwszej ocenimy czy wybory były uczciwe. Jacek Haman (Uniwersytet Warszawski), Katarzyna Batko-Tołuć (Sieć Obywatelska - Watchdog Polska), Małgorzata Lech-Krawczyk (Komitet Obrony Demokracji), Bartłomiej Michalak (Uniwersytet Mikołaja Kopernika) i Magdalena Świder, (Kampania Przeciw Homofobii) przedstawią pierwsze wnioski z obywatelskiego monitoringu wyborów (pełne wyniki przedstawimy po drugiej turze wyborów).

W drugiej części zastanowimy się nad wynikami i specyfiką tych wyborów. Wielu polityków i publicystów uznaje je za sprawdzian przed serią wyborów w 2019-2020. Czy tak będzie w rzeczywistości? Spróbujemy ocenić ile kontynuacji, a ile zmiany w nowych władzach samorządowych. Przyjrzymy się temu kto będzie rządził Polską samorządową i czy samorządy stały się bardziej partyjne. Przeanalizujemy jaką rolę odegrały w nich ruchy miejskie, które były jednym z fenomenów wyborów samorządowych w 2014 roku. Wyciągniemy też pierwsze wnioski w jaki sposób zmiany w ordynacji wyborczej wpłynęły na proces wyborczy - czy uczyniły je bardziej przejrzystymi i wiarygodnymi, czy przeciwnie, zwiększyły nieufność do procesu wyborczego oraz pogłębiły podziały polityczne?

W tej części dyskusji udział wezmą: Jarosław Flis (Uniwersytet Jagielloński), Radosław Markowski (Uniwersytet SWPS) i Anna Materska-Sosnowska (Uniwersytet Warszawski).

Dyskusję poprowadzi Edwin Bendyk.

Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego.

https://crm.batory.org.pl/formularz-online/Wybory-2018-co-juz-wiemy


Copyright © Fundacja Batorego
Drukuj stronę
Do góry