➡ forumIdei/Blog

➡ forumIdei/Blog

Paweł Marczewski: Nierówności po 30 latach demokracji są bardziej dotkliwe

2019-11-15

Nowy raport Legatum Institute i Erste Group pokazuje, że żyje nam się lepiej, niż przed 1989 rokiem. Tyle że dziś to już nie wystarcza, a samo przypominanie, jak źle było przed przełomem nie rozwiąże realnych  i coraz bardziej palących problemów z jakością i dostępem do dobrej edukacji czy służby zdrowia.

➡ forumIdei/Blog

Andrzej Rychard: W jakim kraju chcemy żyć?

2019-11-08

PiS próbuje dokonać podziału cywilizacyjnego. W jego wizji wspólnoty istnieje tylko państwo narodowe i rodzina, nie ma niczego pomiędzy. Są jednak inne sposoby definiowana wspólnoty, a polskie społeczeństwo po 30 latach demokracji nie daje się zredukować do prostych dychotomii – przekonuje profesor Andrzej Rychard w wystąpieniu, które otworzyło konferencję forumIdei Fundacji Batorego „W jakim kraju chcemy żyć?”

➡ forumIdei/Blog

Szymon Ananicz: Polki i Polacy, bójcie się!

2019-10-31

Nowy raport forumIdei Fundacji Batorego „Zarządzanie strachem. Jak prawica wygrywa debatę publiczną”, napisany przez Pawła Cywińskiego, Filipa Katnera i Jarosława Ziółkowskiego, pokazuje, że rządowa propaganda to groźne narzędzie manipulacji. Stosowane systematycznie ma niebezpieczne skutki dla konkretnych mniejszości i całej wspólnoty obywatelskiej. Nie jesteśmy jednak wobec niego bezbronni.

➡ forumIdei/Blog

Grzegorz Makowski: Zgubne skutki braku standardów w obsadzaniu najwyższych stanowisk w państwie

2019-10-24

Sprawa Mariana Banasia, prezesa Najwyższej Izby Kontroli nie schodzi z publicznej agendy. Na jej tle służby specjalne, które powinny były pana Banasia już dawno zweryfikować, wypadają nieudolnie. Kryzys związany z prezesem NIK nadwyręża zaufanie do państwa. Problemu można było uniknąć przeprowadzając rzetelny, transparentny wybór na stanowisko szefa NIK i dopuszczając do niego obywateli.

➡ forumIdei/Blog

Tomasz Zalasiński: Legislacja bez obywateli – Komitety Wyborcze o procesie stanowienia prawa

2019-10-09

Obywatelskie Forum Legislacji działające przy Fundacji im. Stefana Batorego (dalej: OFL), podobnie jak 4 lata temu, u schyłku kadencji Sejmu RP zwróciło się do Komitetów Wyborczych (dalej: KW) z ankietą zawierającą pytania na temat niezbędnych działań mających na celu poprawę jakości stanowionego prawa, a także partycypacji organizacji obywatelskich w tym procesie.

➡ forumIdei/Blog

Piotr Maciej Kaczyński: Europejski styl życia, czyli co?

2019-10-04

Gdy Ursula von der Leyen zaprezentowała zespół przyszłej Komisji Europejskiej, nie spodziewała ,jakie emocje wzbudzi jej pomysł, by jeden z komisarzy był odpowiedzialny za „europejski styl życia”. Skąd ta bitwa, która tylko z pozoru jest walką o słowa?

➡ forumIdei/Blog

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: Obywatel kontra polityk: wyboista droga nie prowadzi w słusznym kierunku

2019-09-27

W czasach monologów, dyskusję uważam, za coś bardzo cennego. Dlatego dziękuję Dominice Wielowieyskiej za polemikę. W moim przekonaniu istotą naszego sporu jest to, jak powinien wyglądać stosunek między politykiem a obywatelami.

➡ forumIdei/Blog

Dawid Sześciło: Kogo w tych wyborach obchodzi ochrona zdrowia?

2019-09-11

Skoro już w kampanii wyborczej pojawił się temat ochrony zdrowia, to od walczących o głosy ugrupowań oczekiwałbym odpowiedzi na trzy zasadnicze pytania. Jak przebudować źle zaprojektowane instytucje? Skąd wziąć dodatkowych 50 miliardów złotych rocznie na zdrowie? Wreszcie, jak zwiększyć o co najmniej 50 tysięcy liczbę lekarzy? Jak dotychczas, wszystkie partie migają się od odpowiedzi.

Zofia Lutkiewicz: Europejski watchdog bierze pod lupę wybory w Polsce

2019-09-06

W raporcie powstałym po wizycie przedstawicieli OBWE/ODIHR w Polsce organizacja rekomenduje wysłanie na zbliżające się wybory parlamentarne większej niż zazwyczaj misji obserwacyjnej. Czy to oznacza, że istnieje ryzyko, iż wybory zostaną sfałszowane?

➡ forumIdei/Blog

Tomasz Pietrzykowski: Lekcja #Emigate

2019-09-03

Sprawa hejtu zorganizowanego przez grupę sędziów bliskich ścisłemu kierownictwu Ministerstwa Sprawiedliwości ma co najmniej dwa wymiary. Pierwszy jest stosunkowo jasny i w pewnym sensie banalny. To wymiar oceny etycznej i prawnej działań osób piastujących funkcję sędziego, które potajemnie zaangażowane były w organizację i prowadzenie kampanii oczerniania, obrażania i dezawuowania innych sędziów, krytycznych wobec działań podejmowanych przez rząd wobec sądownictwa.

<< < 1 2 3 4 5 6 7 >>
Do góry