➡ forumIdei/Blog

➡ forumIdei/Blog

Joanna Załuska: Wybory to także praca komisji

2019-05-23

 Za kilka dni wybory. Czy znowu będziemy narzekać na pracę komisji wyborczych? Oby nie. To ważna służba publiczna, a przy tym ciężki kawałek chleba. „Ochotnicy” potrzebują wsparcia, a nie tylko często zasadnej krytyki.

➡ forumIdei/Blog

Marzena Płudowska: Utrzymuje się regres w prawie wyborczym

2019-05-17

Tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego będą drugimi, które zostaną przeprowadzone według nowych zasad. Wbrew deklaracjom rządu oraz pomimo kolejnych nowelizacji Kodeksu obecne prawo wyborcze pod wieloma względami jest gorsze niż przed zmianami z początku 2018r.

➡ forumIdei/Blog

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: Niepokojąca cisza na 10-lecie Partnerstwa Wschodniego

2019-05-09

Właśnie minęło 15 lat naszego członkostwa w UE, trwa kampania do Europarlamentu. W zgiełku politycznym poraża cisza w jednym temacie - polskich planów i pomysłów na unijną politykę wschodnią. W ostatnich dniach ta cisza wydała się jeszcze bardziej dojmująca, bo właśnie 7 maja, 10 lat temu zainaugurowane zostało Partnerstwo Wschodnie - jedyna unijna polityka zainicjowana przez Polskę i jedyna kojarzona w Unii jednoznacznie z naszym krajem.

➡ forumIdei/Blog

Adam Gendźwiłł: Zabetonowana scena polityczna? Nie przez obowiązek zbierania podpisów

2019-05-07

Ostatnio Adrian Zandberg, jeden z liderów Partii Razem, wyraził publicznie dezaprobatę dla „absurdalnego prawa wyborczego” i swoją solidarność z odległym ideologicznie Robertem Gwiazdowskim, liderem komitetu Polska Fair Play. Wszystko dlatego, że organizacji Gwiazdowskiego nie udało się zarejestrować list kandydatów do Europarlamentu w całym kraju (zarejestruje je zapewne w 6 z 14 okręgów wyborczych).

➡ forumIdei/Blog

Grzegorz Makowski: Interes publiczny wart jest ugody

2019-04-30

Od 2016 w ramach międzynarodowego projektu finansowanego przez Komisję Europejską Fundacja Batorego realizuje pilotaż tzw. Paktu Uczciwości. Jest to narzędzie stworzone przez Transparency International, które ma zwiększać przejrzystość zamówień publicznych i ochronić je przed korupcją, nadużyciami i nieprawidłowościami.

➡ forumIdei/Blog

Dawid Sześciło: Samorządzie, nie bój się płacić nauczycielom za czas strajku

2019-04-25

Przedstawiciele władzy centralnej pouczający samorządy o rzekomej bezprawności wypłacania wynagrodzeń strajkującym nauczycielom przypominają rodzica, który przez lata zaniedbuje swoje dzieci, a potem karci je za kiepskie wyniki w szkole i nieposprzątany pokój.

Grażyna Kopińska: Antykorupcja wg Kukiz’15 – za dużo rygoryzmu

2019-04-15

Sejm rozpoczął prace nad zapowiadanym od kilku miesięcy przez posłów klubu Kukiz’15 projektem ustawy, mającym w radykalny sposób załatwić problem korupcji polityków w Polsce. Ostatecznie projekt otrzymał nieco mylący tytuł Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, gdyż poza zmianami w Kodeksie karnym posłowie proponują znaczące nowelizacje w trzech innych ustawach.

➡ forumIdei/Blog

Paweł Marczewski: Kryzys systemu edukacji jako szansa

2019-04-10

W poniedziałek 8 kwietnia rozpoczął się bezterminowy strajk nauczycieli i nauczycielek domagających się zwiększenia wynagrodzeń. Postulaty wzrostu płac osób pracujących w oświacie nie są nowe. W kontekście faktu, że w ostatnich sześciu latach ich zarobki przestały choćby zbliżać się do średniej krajowej (i to nie tylko w przypadku nauczycieli rozpoczynających pracę w zawodzie, ale i dyplomowanych – dobrze pokazuje to wykres przygotowany przez stronę Neuropa), winą za obecną eskalację konfliktu należy obarczyć stronę rządową.

➡ forumIdei/Blog

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: Brytyjski dylemat Europejczyków

2019-04-09

Czy Wielka Brytania wyjdzie z Unii bez umowy? A może Theresa May zdoła jednak przeforsować w Izbie Gmin porozumienie, które wynegocjowała z Unią? Czy będzie jeszcze jedno referendum? A może wybory? Wariantów jest bez liku. Wszystkie one koncentrują się jednak wokół działań lub bezczynności Londynu.

➡ forumIdei/Blog

Marta Jaroszewicz: Wybory na Ukrainie - wołanie o sprawiedliwość społeczną

2019-04-04

W niedzielę 31 marca odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich na Ukrainie. Jej zwycięzcą okazał się komik i producent telewizyjny Wołodymyr Zelenski, uzyskując ponad 30% głosów, podczas gdy urzędujący prezydent Petro Poroszenko - niecałe 16%. Wygrana Zelenskiego pokazuje trzy główne, nakładające się na siebie zjawiska.

<< < 1 2 3 4 5 >>
Do góry