➡ forumIdei/Blog

➡ forumIdei/Blog

Piotr Maciej Kaczyński: Europejski kordon sanitarny także wokół naruszających praworządność

2019-07-19

W każdej demokracji po wyborach dochodzi do przetasowań na szczytach władzy. Nie inaczej jest w Unii Europejskiej, demokratycznej wspólnocie państw i obywateli. Obywatele w liczbie ponad 200 milionów gremialnie ruszyli do urn pod koniec maja w wyborach europejskich. Nowy Parlament składa się w 61% z ludzi wybranych po raz pierwszy. 40% składu to kobiety.

➡ forumIdei/Blog

Agnieszka Cianciara: Unia skręca w lewo i na zachód?

2019-07-12

Po burzliwych negocjacjach Rada Europejska wskazała kandydatów na kluczowe stanowiska w UE (#topEUjobs). 3 lipca Parlament Europejski wybrał swojego przewodniczącego i 14 zastępców, zaś 10 lipca - przewodniczących komisji parlamentarnych. Jednak na całościowy obraz unijnego układu sił poczekamy do jesieni, gdy zostanie powołana Komisja Europejska.

➡ forumIdei/Blog

Szymon Ananicz: Opozycja bierze Stambuł, czyli jak ukruszyć autorytarny reżim

2019-07-04

23 czerwca w powtórzonych wyborach na mera Stambułu ponownie zwyciężył kandydat opozycyjnej Partii Republikańsko-Ludowej (CHP) Ekrem İmamoğlu. W porównaniu do pierwszych wyborów z końca marca zwiększył on przewagę nad kandydatem rządzącej konserwatywnej partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), byłym premierem i spikerem parlamentu Binali Yıldırımem o blisko 800 tys. głosów.

➡ forumIdei/Blog

Marta Jaroszewicz, Krzysztof Mrozek: Przemyśl wobec kryzysu idei pogranicza

2019-06-28

W ubiegłbym tygodniu opinię publiczną obiegły informacje o wydanym przez prezydenta Przemyśla zakazie przeprowadzenia wydarzenia artystycznego dotyczącego relacji polsko-ukraińskich. W kolejnych dniach, po odwołaniu się przez organizatora – stowarzyszenia Homo Faber od tej decyzji, Samorządowe Kolegium Odwoławcze rozstrzygnęło spór na korzyść wolności artystycznej. 22 czerwca wydarzenie się odbyło. Przy pustym stole zasiadł przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce, głównej organizacji mniejszości ukraińskiej, symbolicznie zapraszając do dialogu mieszkańców i turystów przybywających do Przemyśla.

➡ forumIdei/Blog

Grażyna Kopińska: Nowelizacja Kodeku Karnego poprawiana na kolanie i bez prawa do krytyki

2019-06-21

15 czerwca 2019 roku wydarzyła się rzecz bez precedensu – Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało pozew sądowy przeciwko grupie naukowców za opinie na temat projektu ustawy przedstawione w trakcie prac nad nim. Wyrażanie opinii, przedstawianie uwag na temat projektów aktów prawnych jest prawem każdego obywatela, a moralnym obowiązkiem ekspertów w dziedzinie poddawanej interwencji prawnej. Autor projektu może uwagi przyjąć, może je odrzucić, może wreszcie, co dzieje się nader często, zignorować je, ale nie ma prawa nikogo straszyć sądem za opinie, z którymi się nie zgadza. Przynajmniej takie są standardy w państwach prawa.

Marcin Waszak: Dlaczego nie cenimy sygnalistów?

2019-06-14

Niepokojąco duża część Polaków nie jest w stanie zaakceptować zgłaszania sytuacji łamania prawa do przełożonych w pracy. Przed rządzącymi trudne zadanie wdrożenia dyrektywy o ochronie sygnalistów. I wytłumaczenie społeczeństwu, że nie ma ona nic wspólnego z promocją donosicielstwa, które znamy z ciemnych kart historii.

➡ forumIdei/Blog

Dawid Sześciło: Silna Polska lokalna, a nie „rozbiór”

2019-06-11

Kiedy w 2015 roku zaczynaliśmy pracę nad raportem „Polska samorządów” nie przypuszczaliśmy, że w momencie jego publikacji będziemy mieli prawdziwy wysyp propozycji dotyczących przyszłości samorządu. Oto bowiem pojawił się projekt „Zdecentralizowana RP” tzw. Inkubatora Umowy Społecznej, a po chwili również „21 tez samorządowych” wypracowanych przez zespół prezydentów polskich miast. Okazuje się, że o decentralizacji można mówić bardzo różnie, nawet jeśli niektórym komentatorom czy politykom wszystkie propozycje zlewają się w jedną całość, w dodatku mającą niewiele wspólnego z realną treścią każdej z propozycji.

➡ forumIdei/Blog

Grzegorz Makowski: Nauczyciele w kamasze!

2019-06-04

Kurz bo bitwie w wyborach do Parlamentu Europejskiego powoli opada. Przed nami kolejne, jesienne wybory do Sejmu. Do tych wyborów politycy będą musieli się przygotować inaczej. Zwłaszcza, że wygląda na to, że worek z socjalnymi obietnicami już jest pusty. Wicepremier Gowin tuż po ogłoszeniu „piątki Kaczyńskiego” deklarował, że to koniec transferów socjalnych.

➡ forumIdei/Blog

Agnieszka Cianciara: Po wyborach europejskich: korekta czy wielka zmiana?

2019-05-31

Główną bohaterką wyborów do Parlamentu Europejskiego (PE) była frekwencja. W całej UE wyniosła 51%. Na pierwszy rzut oka nie jest to wynik imponujący, ale warto pamiętać, że ostatni raz frekwencję powyżej 50 proc. zanotowano w wyborach do PE w 1994 roku.

➡ forumIdei/Blog

Jarosław Flis: Przypływy sympatii i mobilizacji

2019-05-30

Zaskakujący wynik wyborów skłania wielu obserwatorów do stawiania tez równie efektownych, co oddalonych od rzeczywistości. Tymczasem uważny ogląd wyników pokazuje, że wpisują się one w dotychczasowe trendy i podziały społeczne. Oba bloki – PiS i anty-PiS – mają swoją wyraźną społeczną bazę. Baza ta jednak mobilizuje się w różnym stopniu do różnych wyborów.

<< < 1 2 3 4 5 >>
Do góry