Nagroda Włodkowica dla Wiktora Osiatyńskiego

2016-12-14

Prof. Wiktor Osiatyński został tegorocznym laureatem Nagrody im. Pawła Włodkowica przyznawanej przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Serdecznie gratulujemy!

Związany od lat z naszą Fundacją, prof. Wiktor Osiatyński został  laureatem Nagrody im. Pawła Włodkowica przyznawanej corocznie przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Serdecznie gratulujemy!

Profesor Osiatyński jest wybitnym socjologiem i prawnikiem. Specjalizuje się w prawie konstytucyjnym oraz historii doktryn politycznych i prawnych. Od 1995 r. wykłada na Uniwersytecie  Środkowoeuropejskim w Budapeszcie. Współpracował również z amerykańskimi uniwersytetami Columbia, Stanford, Harvard i włoskim Uniwersytetem w Sienie. Był dyrektorem Centrum Badań nad Konstytucjonalizmem w Europie Wschodniej  w Chicago oraz członkiem Komitetu Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Zasiadając w komisji konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego brał udział w tworzeniu polskiej konstytucji. Współpracuje z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. Mówi o sobie „feminista” - jest jednym z założycieli Partii Kobiet.

Profesor od lat związany jest również z Fundacją Batorego. W latach 1991 – 1999 zasiadał w jej Zarządzie. Jako propagator wiedzy o problemie uzależnień zainicjował w 1991 r., prowadzony do dziś - Regionalny Program Przeciwdziałania Uzależnieniom popularyzujący wiedzę i dobre praktyki wychodzenia z narkomanii i alkoholizmu w krajach Europy Środkowej i wschodniej.

Nagroda Rzecznika Praw Obywatelskich im. Pawła Włodkowica przyznawana jest co roku 10 grudnia, w Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Nagroda ma charakter honorowy i przyznawana jest jako wyraz uznania RPO dla występowania w obronie podstawowych wartości i prawd, nawet wbrew zdaniu i poglądom większości.


Copyright © Fundacja Batorego
Drukuj stronę
Do góry