Debata „Kryzys polsko-ukraiński a Partnerstwo Wschodnie"

2017-12-14

Zapraszamy do obejrzenia emocjonującej debaty, w której udział wzięli m.in. Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia oraz Taras Kaczka, doradca Ministra Spraw Zagranicznych Ukrainy.

W ostatnich tygodniach doszło do zaostrzenia konfliktu polsko-ukraińskiego o pamięć historyczną. Problemy na linii Warszawa – Kijów zbiegają się ze Szczytem Partnerstwa Wschodniego, który odbył się 24 listopada w Brukseli.

Jak narastające podziały pomiędzy dwoma kluczowymi dla Partnerstwa Wschodniego krajami wpływają na tę inicjatywę? Czy spór polsko-ukraiński może stać się przeszkodą dla europejskiej integracji Ukrainy? Czy europejska polityka wobec Ukrainy, zwłaszcza zaś udział w niej Warszawy, staje się zakładnikiem naszej polityki historycznej?

Nad tymi pytaniami zastanawialiśmy się w czasie debaty "Kryzys polsko-ukraiński a Partnerstwo Wschodnie", która odbyła się 29 listopada 2017 r. w siedzibie Fundacji Batorego w Warszawie.Słowo wstępne: Łukasz Adamski (zastępca dyrektora Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, historyk i politolog);
Adam Eberhardt (dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia);
Taras Kaczka (doradca Ministra Spraw Zagranicznych Ukrainy, zastępca dyrektora wykonawczego Międzynarodowej Fundacji „Odrodzenie”, były członek ukraińskiego zespołu negocjującego Umowę stowarzyszeniową Ukrainy z UE);
Hennadij Maksak (krajowy koordynator Ukraińskiej Platformy Krajowej Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego, redaktor najnowszej opinii zwrotnej UPK FSO PW na temat wyznaczonych przez UE 20 głównych celów Partnerstwa Wschodniego do 2020 r.).
Moderacja: Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (dyrektor Programu Otwarta Europa, Fundacja im. Stefana Batorego).

Debata organizowana jest przez Fundację im. Stefana Batorego oraz Międzynarodową Fundację „Odrodzenie” w ramach siódmego Forum Polska-Ukraina.
Więcej o Forum tu


Copyright © Fundacja Batorego
Drukuj stronę
Do góry