Kronika - Archiwum

Konkurs Funduszu Civitates dla organizacji społecznych

2018-10-15

Fundusz Civitates ogłosił konkurs na działania poświęcone wyzwaniom, szansom i zagrożeniom dla społeczeństwa obywatelskiego i demokracji związanych z komunikacją i (dez)informacją w mediach społecznościowych. Termin składania wniosków upływa 30 listopada. Fundusz Civitates na rzecz demokracji i solidarności w Europie to wspólne przedsięwzięcie Fundacji Batorego oraz kilkunastu innych fundacji z Europy i USA, którego celem jest wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego.

Demokracja w Działaniu

Ogłaszamy konkurs na dotacje

2018-08-14

Zapraszamy organizacje społeczne, które zajmują się ochroną praw człowieka, przeciwdziałaniem dyskryminacji i kontrolą przestrzegania zasad demokratycznego państwa prawa do składania wniosków o dotacje instytucjonalne. Wnioski można składać od 16 sierpnia do 16 września 2018 roku. W konkursie można ubiegać się o dotację w wysokości od 20 tys. do 100 tys. zł.

Wspieraj nas

1% dla Fundacji Batorego

2018-02-27

blogIdei

Łukasz Kulesa: Przyszłość kontroli zbrojeń - egzotyczny temat dla Polski?

2018-11-08

Pod koniec października najpierw Prezydent Trump, a następnie jego doradca ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton zapowiedzieli, że USA wycofają się z układu z 1987 r. o całkowitej likwidacji pocisków krótkiego i średniego zasięgu (tzw. INF Treaty). Do wcześniejszych zarzutów o naruszeniu porozumienia przez Rosję, która według danych wywiadu USA zaczęła wprowadzać do swojego uzbrojenia zakazany system rakietowy 9M729, doszedł nowy argument: konieczność reakcji na rozwój potencjału rakietowego Chin.

➡ forumIdei/Debaty

Debata: Uchodźcy z liberalnej demokracji

2018-11-05

Zapraszamy na debatę "Uchodźcy z liberalnej demokracji. W Polsce i gdzie indziej", którą organizujemy 9 listopada w godz. 15.00-17.30. Na spotkaniu przeanalizujemy podobieństwa i różnice między modelami państwa tworzonymi w Polsce i na Węgrzech, a Rosją Putina i Turcją Erdogana. Chcemy zastanowić się nad specyfiką rządów Prawa i Sprawiedliwości - nad różnicami i podobieństwami z innymi krajami, w których następuje odejście od demokracji liberalnej.

Oświadczenia

Czas stanąć razem #IstandwithCEU

2018-10-31

W związku z atakami na Uniwersytet Środkowo-Europejski i jego twórcę George’a Sorosa 50 liderów prywatnych fundacji z Europy i świata deklaruje wolę solidarnej obrony wartości społeczeństwa obywatelskiego. "Społeczeństwo obywatelskie jest filarem demokracji. Bez niego nasza demokracja ulega osłabieniu. Jesteśmy dumni, że je wspieramy. Jesteśmy gotowi go bronić" - mówią przedstawiciele fundacji z całego świata.

Dotacje

Będziemy operatorem funduszu EOG dla organizacji społecznych

2018-10-30

Konsorcjum stworzone przez nas wspólnie z Pracownią Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” oraz Fundacją Akademia Organizacji Obywatelskich zostało wybrane na operatora Funduszu Aktywnych Obywateli, finansowanego ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Fundusz to 30 milionów euro od państw będących donatorami funduszy EOG: Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, które przeznaczone będą na dotacje dla organizacji prowadzących działania strażnicze, rzecznicze, antydyskryminacyjne, włączające obywateli w podejmowanie decyzji dotyczących otaczającej nas rzeczywistości, w tym środowiska naturalnego, zwiększające partycypację obywatelską, przeciwdziałające wykluczeniu społecznemu. 

blogIdei

Grażyna Kopińska: Co zrobić abyśmy wybierali świadomie?

2018-10-30

W dużych miastach, a już na pewno w Warszawie, bardzo wielu z nas głosowało „w ciemno”. Media, ale także komitety wyborcze skupiły się na promocji kandydatów na prezydenta Warszawy, a przecież mieliśmy wybrać też radnych sejmiku wojewódzkiego, rady miasta i rad dzielnic.

blogIdei

Joanna Załuska: Obserwowaliśmy wybory. Pierwsze wnioski

2018-10-26

Czy wybory były przejrzyste i sprawniej zorganizowane niż w 2014 roku? Czy tamten chaos uodpornił nas na niedoróbki i dlatego reagujemy spokojniej? Jak sprawdziły się znowelizowane przepisy Kodeksu wyborczego w praktyce? Przyjrzyjmy się faktom.

blogIdei

Grażyna Kopińska: Walczmy z korupcją skutecznie, nie ideologicznie

2018-10-25

Od kilku miesięcy Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad programem reform  "Sprawiedliwość i bezpieczeństwo". W ramach walki z przestępstwami gospodarczymi proponuje się, by za przyjęcie korzyści majątkowej o wartości powyżej miliona złotych groziła kara do 20 lat pozbawienia wolności, a samo przestępstwo zostało uznane za zbrodnię.

<< < 1 2 3 4 5 6 12 13 14 >>
Do góry